Mešalić: HDZ očekuje od Bećirovića i SDP-a još jednog sudiju Ustavnog suda
Predsjednik Kluba Demokratske fronte (DF) u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Mahir Mešalić u izjavi za !Odgovor ocjenjuje da je aktuelna procedura izbora sudija Ustavnog suda BiH “ponovo kontaminirana, kao i u slučaju izbora Marina Vukoje”.
“Sve je to preslikana mantra Mladena Boškovića i HDZ-a, uz asistenciju njihovih trojkaških sluga koji su sve učinili da dođe do izbora Marina Vukoje u Ustavni sud. Najporaznije je da je Trojka pristala na istu proceduru, a jedino iz Naše stranke žele da speru sa sebe tu ljagu, a malo su i ljuti zbog smjene Dragana Miokovića s pozicije predsjedavajućeg”, kaže Mešalić.
On dodaje da je lično ubjeđivao Miokovića da ne glasa za Vukoju, ali oni su pristali na trgovinu – da bi Mioković zasjeo za mjesto predsjedavajućeg.
”SDP sada nastavlja s istom političkom trgovinom. Cilj im je da dobiju mjesto u Ustavnom sudu u vidu savjetnice gospodina Bećirovića – Dženete Omerdić, koja ruku na srce jeste stručna, međutim HDZ to želi u paketu sa svojom kandidatkinjom – Katicom Artuković. Cilj im je istrgovati i drugog sudiju u Ustavni, nakon Vukoje. Ne mogu da vjerujem da je profesorica Omerdić pristala da bude objekat trgovine sa HDZ-om, te da kršenjem procedura i poslovnika PD FBiH dođe u Ustavni sud BiH”, kaže Mešalić.
Mešalić kaže da izbor dvoje sudija bliskih HDZ-u u perspektivi znači opasnost da bi spona Dodik-Čović, uz eventualni odlazak stranih sudija i povratak sudija iz RS-a u Ustavni sud, mogla ovladati Ustavnim sudom.
On se osvrnuo na činjenicu da je Bećirović bio protiv procedure prilikom izbora Marina Vukoje, a sada se ne oglašava na istu proceduru, prilikom izbora svoje savjetnice.
”Bećirović šuti, a procedura je ista. Krši se Poslovnik, jer tamo piše da Federalni parlament bira sa liste rangiranih. Dakle, Parlament može izabrati i broj tri, i broj šest, sa liste, uprkos Komisiji, koja je čisto političko tijelo kojim rukovodi Mladen Bošković iz HDZ-a”, kazao je.
Mešalić smatra da javnost može zaustaviti ovaj nezakoniti proces izbora sudija Ustavnog suda.
”Njih je strah ionako katastrofalnog izbornog rezultata. Ali HDZ od njih traži apsolutni podanički odnos, kako bi progurali i svog drugog sudiju. Sada je do SDP-a i Bećirovića, koji sada šuti, a ranije je za istu proceduru govorio da je kršenje Poslovnika Federalnog parlamenta. To mi govori da postoji neki dogovor između HDZ-a i SDP-a. Da li će NiP i NS pristati na tu igru, kao i HDZ 1990, da budu samo protočni bojler osovine HDZ-SDP, nije poznato. Vidjet ćemo kako će se ponašati”, kazao je.
Apelovao je na građane da izvrše pritisak, jer se radi o, kako je kazao, krucijalnom političkom pitanju.
“Mogli bi uspostaviti dugoročne odnose u BiH. Svi znamo da je Ustavni sud BiH posljednja brana odbrane države BiH”, kazao je.
(TIP/Foto: Fena)






